לקביעת תור לייעוץ עם אורטופד מומחה ברכיים ומפרק ירך לחצו כאן!

על שחיקת סחוס בברך

וניתוח החלפת מפרק ברך

אם אתה סובל משחיקת סחוס בברך, ותרופות וטיפולים שמרניים אחרים לא מתאימים למצבך או שלא שיפרו את מצבך במידה מספקת, עשויה ד"ר סוזנה הורוביץ להמליץ בפניך ​​על ניתוח החלפת ברך שיבוצע בשיטה קינמטית, מה שעשוי לשפר משמעותית את איכות החיים שלך, ולאפשר לך לחזור לחיים פעילים ולפעילות היומיומית שממנה אתה נהנה.במהלך ניתוח החלפת מפרק ברך מוחלף מפרק הברך החולה או הפגום, במפרק מלאכותי הנקרא שתל, המתוכנן לנוע כמו מפרק ברך אנושי בריא.

החלפת ברך
ניתוח החלפת ברך


שחיקת סחוס בברכיים

הסוגים השכיחים של ארטריטיס:

 • שינויים ניווניים/ שחיקתיים, הרס הדרגתי של המפרק. עם הזמן הסחוס בברך נהרס, נשבר ונוצרת גם שחיקה של העצם שמתחת לסחוס. שינויים ניווניים/ שחיקתיים מופיעים בלא אירוע טראומטי או תגובה דלקתית.
 • שינויים ניווניים בעקבות טראומה, הכוללת שברים, קרעים של הרצועות ו/או של המניסקים בברך. בשל הטראומה נהרס המנגנון המכני של הברך, וכתוצאה מכך, גם הסחוס נהרס עם הזמן.
 • מחלה ראומטית/ דלקתית של המפרקים. מדובר במחלה דלקתית, בה המערכת החיסונית הטבעית בגוף החולה גורמת לכך שהגוף פוגע בעצמו, לרבות פגיעה בסחוס ובמעטפת הברך. התוצאה היא, שנוצר הרס גם של העצם, המרכיבה את הברך. במהלך המחלה יש הפרעה באספקת הדם לעצם. התוצאה היא שהעצם נמקה, נשברת ופוגעת במשטח המיצב של הסחוס המפרקי בברך. המחלה גורמת לכאבים עזים למשך מספר חדשים, שלאחריהם יכולים להופיע שינויים שחיקתיים עקב קריסת העצם.
החלפת מפרק ברך

הסימנים הראשונים לצורך בניתוח החלפת מפרק ברך הינם אלה:

 • כאבי ברכיים, המופיעים בזמן הפעילות ואף במנוחה. צליעה, או נוקשות והגבלה בתנועה
 • נפיחות בשל הצטברות נוזלים בברך עם החמרה בכאבים בברך בזמן כיפוף הברך.
 • קקרפיטציות("חריקות") המופיעות בזמן הנעת הברך, והנגרמות בשל חיכוך בין המשטחים השחוקים של הברך. 
 • עיוותים, הנראים כרגלי O או רגלי X . תופעה זו נגרמת בשל שחיקה של הסחוס, בעיקר באחד מהמדורים של הברך.

בדרך כלל, כשהכאבים הופכים לבלתי נסבלים ו/או כשהמחלה בברך מונעת מהחולה לחיות חיים פעילים ורגילים, תיתכן המלצה לחולה לעבור ניתוח החלפת ברך, או במקרים המתאימים, ניתוח החלפת ברך חלקית ("חצי ברך").

ניתוח החלפת ברך

החלפת ברך בשיטה קינמטית- שחזור אנטומי של מפרק הברך

מדובר בגישה ניתוחית חדשה יחסית, שמטרתה היא לגרום למטופל לחוש אחרי ניתוח החלפת ברך, הרגשה טבעית עם הברך החדשה ככל הניתן. המטרה העיקרית הינה להגיע למפרק ברך עם השתל המלאכותי החדש של הברך, שתל אשר קובע על ידי ד"ר סוזנה הורוביץ באותה זווית, באותו מישור, באותו מדרון ובאותו סיבוב, כמו שהייתה הברך הטבעית של המטופל כל חייו.

בגישה הניתוחית הקינמאטית ירגיש המטופל לאחר הניתוח "טבעי" יותר ונינוח יותר עם מפרק הברך המושתל, והוא יחוש שהברך החדשה יציבה יותר. הניסיון שנצבר עד כה בטכניקה ניתוחית זו מלמד, ששביעות הרצון של המטופלים גבוהה אף יותר מניתוח החלפת מפרק ברך, שמבוצע בגישה הניתוחית המכנית המסורתית, וההתאוששות מהניתוח מהירה יותר. הגישה הניתוחית הקינמטית חותרת, אפוא, להישאר נאמנה לאותו מצב בו היה מפרק הברך של המטופל כל חייו, והיא אינה מנסה לתקן את מנח וציר הרגל. לדוגמא- מי שהיו לה רגלי "X" כל חייה, הגישה הניתוחית הקינמאטית תשמר את ציר הרגל ותשאיר אותו באותו ציר "X" כבעבר.

אחד היתרונות המשמעותיים של הגישה הניתוחית הקינמאטית, היא השארתן של הרצועות הצידיות במפרק הברך במצבן, כפי שהיה לפני הניתוח. זאת מכיוון ששימור המצב האנטומי של הברך כפי שהיה לפני הניתוח, ממילא גם מייתר את הצורך להתאים את הרצועות למצב חדש ולציר רגל חדש ושונה.וכמובן, כל מטופל וכל מקרה לגופו, וסוד הצלחת הניתוח טמון לא רק בביצוע מדויק של הניתוח להחלפת הברך, אלא גם בהתאמה אישית ומדויקת של הטכניקה הניתוחית שבה עושה ד"ר סוזנה הורוביץ אורטופדית מומחית ברכיים שימוש בכל ניתוח החלפת מפרק ברך, ולכל מטופל הזקוק להחלפת ברך.

הכנה לניתוח ההכנה להחלפת הברך מתחילה שבועות לפני יום הניתוח. חשוב לשמור ולהיות בבריאות הטובה ביותר האפשרית לפני החלפת הברך, היות ובריאותך הטובה עשויה לעזור לך במהלך תהליך ההתאוששות.להלן רשימה אופיינית לבדיקות ומשימות, שד"ר סוזנה הורוביץ עשויה לבקש ממך לבצע במהלך השבועות שקודמים למועד הניתוח שלך:

 • ביצוע בדיקה גופנית כללית, כולל בדיקה שיניים.
 • סקירת התרופות שבהן אתה משתמש.
 • ירידה במשקל.
 • ביצוע בדיקות מעבדה.
 • פגישה מוקדמת בבית החולים עם רופא מרדים.
 • פגישה עם הפיזיותרפיסט שלך על מנת להכין תוכנית שיקום כדי להחזיר אותך לתנועה.
 • רחצה בסבון אנטיספטי ביום שלפני הניתוח וביום הניתוח.

עם התייצבות מצבך הרפואי לאחר הניתוח, בדרך כלל כבר ביום הניתוח או למחרת, ימליץ הפיזיותרפיסט על תרגילים מסוימים עבור המפרק שהוחלף, ואתה צפוי לרדת ממיטת האשפוז ולהיות נייד יותר ויותר.

תקופת ההחלמה המועדפת שלאחר הניתוח כוללת שיקום במסגרת הביתית של המטופל, ויום-יומיים לאחר הניתוח תוכל ד"ר סוזנה הורוביץ להורות על שחרורך מבית החולים וחזרתך לביתך. במקרים שבהם צפויים להתעורר קשיים, ולאחר התייעצות אתך ועם בני משפחתך, תשקול ד"ר סוזנה הורוביץ להפנות אותה לשיקום מוסדי מוכר ומוסדר.

כאב לאחר ניתוח זוהי תגובה טבעית של הגוף לאחר ניתוח החלפת ברך. אך בעוד שבעבר היה ידוע, שלאחר ניתוח החלפת מפרק ברך יסבול המטופל מכאב ועליו להתגבר עליו באמצעות כוח סבל, הגישה כיום היא שחשוב וניתן לטפל בכאב שלאחר הניתוח באופן אפקטיבי, ולהקטינו עד למינימום האפשרי.

אפשר וחשוב לטפל בכאב, אין צורך לסבול. ד"ר סוזנה הורוביץ רואה במאמץ רפואי מוגבר לטיפול בכאב, כחלק חשוב ובלתי נפרד מהשיקום שלאחר ניתוח החלפת מפרק ברך. הניסיון הרפואי מלמד, שטיפול יעיל המפחית כאב במידה ממשית, מאפשר למטופל לרדת מהר יותר מהמיטה ולהתחיל ללכת בכוחות עצמו, המטופל ישן טוב יותר בלילה, ממילא הוא גם משתף פעולה במידה טובה יותר עם הצוות השיקומי, וחזרתו לחיים רגילים ופעילים היא בדרך כלל מהירה יותר. בדרך זו גם קטנים הסיכונים שלאחר הניתוח כגון נפיחות ברגליים, אודם סביב הצלקת הניתוחית וכדו', שנגרמים במידה רבה עקב חוסר פעילות גופנית בתקופת השיקום שלאחר הניתוח.

תחושת הכאב לאחר ניתוח החלפת ברך היא אישית ומשתנה מאדם לאדם. כל אדם מגיב שונה לכאב, ועל כן חשוב להתאים לכל מטופל את כמות וסוג משכך כאבים שלהם הוא זקוק.

חשוב לדעת, שהחלמה מלאה ושיקום מהיר יותר, מתרחשים כאשר הכאב תחת שליטה. מטופל שאינו כאוב ואינו סובל משמעותית לאחר החלפת הברך, הוא מטופל שמשתף פעולה טוב יותר עם התהליך השיקומי, הוא נינוח יותר, הוא ישן טוב יותר, ומירב הסיכויים שהשיקום שהוא יעבור יהיה קצר יותר ובעל תוצאות גבוהות יותר, דבר שיאפשר הפחתה הדרגתית של מינון התרופות נוגדות כאב שיומלצו לך.

במהלך כל התקופה שלאחר הניתוח תעקוב ד"ר סוזנה הורוביץ במקביל אחר מצבך והתקדמותך, עד להתאוששות מוצלחת מהניתוח, וחזרתך לחיים שאליהם הורגלת כל חייך, ובאיכות חיים משופרת.

ניתוח החלפת ברך עם רובוט

ד"ר סוזנה מתראיינת בניתוח החלפת ברך

שאלות ותשובות נפוצות בנושא החלפת ברך

מה הסיבות הנפוצות לכאב כרוני בברך?

כמעט בלי יוצא מהכלל, כאב כרוני בברך הוא תוצאה של אוסטיאוארטריטיס שבהמשך גרם להרס של הסחוס במפרק הברך. מיעוטם של המקרים הם תוצאה של מחלה דלקתית אוטואימונית (ראומטית), או מחבלה משנים עברו שפגעה בסחוס שבמפרק הברך.

מה אפשרויות הטיפול בכאבים בברך?

אם הכאבים בברך נגרמו עקב תאונה שגרמה לחבלה לברך, הטיפול בדרך כלל יהיה שמרני, והוא יכול לכלול שימוש בתרופות נוגדות דלקת וכאב, חבישות שונות, ומנוחה לברך הכאובה.
אם הכאבים בברך כבר הפכו להיות כרוניים, הקו הטיפולי הראשון יהיה בפיזיותרפיה, שימוש בתרופות נוגדות כאב ו/או דלקת. מעבר לכך, אפשרויות הטיפול יהיו כירורגיות, בין שבארטרוסקופיה ברך (בדרך כלל בפגיעות ספורט), ובין שבניתוח החלפת מפרק הברך (בדרך כלל במקרים של אוסטיאוארטריטיס במפרק הברך).

למי עלי לפנות על מנת לטפל בכאבים בברך?

התשובה המידית היא לאורטופד מומחה ברך, אך יש אורתופדים מומחים לברך המתמחים בטיפול בפגיעות ספורט (בעיקר בניתוחי ארטרוסקופיה), ויש כאלה המתמחים בטיפול באוסטיאוארטריטיס בברך (בעיקר בניתוחי החלפת ברך). ד"ר סוזנה הורוביץ היא אורטופדית מומחית לברך המתמחה גם בניתוחי ארטרוסקופיה ברך, וגם בניתוחי החלפת ברך, דבר המאפשר להתאים לחולה את סוג הניתוח המתאים ביותר עבורו (one stop shop), עם ההתערבות הניתוחית המינימלית האפשרית, ובה בעת עם סיכויי ההצלחה הגבוהים ביותר.

מתי אוכל לעמוד על רגליי לאחר ניתוח החלפת ברך?

כבר במהלך השעות הראשונות שלאחר הניתוח תוכל לעמוד על רגליך, ותתחיל ללכת בעזרת הליכון.

מתי אשוחרר מבית החולים לאחר ניתוח החלפת ברך?

בדרך כלל בתוך יום-יומיים לאחר הניתוח.

חוות דעת מצד המטופלים שביצעו ניתוח החלפת ברך

אנונימית

אין לי מילים לתאר את האישה
המיוחדת הזו…אנושית, מקצועית וכו'. יישר כוח . הלוואי עלינו עוד רופאים מנתחים כאלה.

יהב

דר הורביץ סוזנה מקצועית מאוד. נדיבה וסבלנית. תמיד זמינה לכל דבר, ללא תנאים. למרות הנסיבות הלא נעימות מודה על כך שבחרנו בה בעקבות המלצת חברה.

רות רובינסקי

ד"ר סוזנה הורביץ. רופאה מדהימה. צוות המנתח היה מדהים. אחרי הניתוח באה לראות מה שלומי. בחדר התאוששות.. צוות מדהים. טיפול מסור ואישי. גם בחדר ניתוח. בחדר התאוששות היה טיפול מסור של האחות נסיה קלצנסקי. האחות אירנה ועוד אחות באישפוז יום. אחות חדר המתנה לפני הניתוח. פשוט מדהים. אמליץ לחברי במידה ויצטרכו לעבור ניתוח שיגיעו אל ד"ר סוזנה הורביץ. לאחר מכן התעניינות של הצוות האחיות לשאול לשלומי. מחמם את הלב. היחס האישי והמסור דל כל הצוותים. אנו מודים להם. בשם משפחתי.

אנונימית

ד״ר סוזנה הורביץ מקצועית ביותר כבר במפגש הראשון אהבתי את הגישה שלה סבלנית משדרת שקט נפשי רגועה עניינית עונה בסבלנות רבה על כל השאלות מסבירה על התהליך בשפה שכל אחד יכול להבין היום אני בתקופת החלמה אחרי החלפת ברך בטוחה שזה הצליח ממליצה בחום 🌹❤️

לינדה שחמון

ד"ר הורוביץ היא רופאה מקצועית,עברתי החלפת ברך,התוצאה טובה מאד,מאד ממליצה על ד"ר הורוביץ. שמי לינדה שחמון.

לי-עד

כל חווית ניתוח החלפת הברך הייתה נעימה עד כמה שאפשר, הרופאה מקצועית נעימה ומאוד מסבירת פנים. ממליצה עליה בחום ושנהיה בריאים

לדף ההמלצות המלא עברו לאתר DOCadvisor