אם תרופות וטיפולים שמרניים אחרים לא מתאימים למצבך או שלא שיפרו את מצבך במידה מספקת, עשויה ד"ר סוזנה הורוביץ להמליץ בפניך ​​על ניתוח החלפת הברך, מה שעשוי לשפר משמעותית את איכות החיים שלך, ולאפשר לך לחזור לחיים פעילים ולפעילות היומיומית שממנה אתה נהנה.

בניתוח החלפת הברך מוחלף מפרק הברך החולה או הפגום, במפרק מלאכותי הנקרא שתל, המתוכנן לנוע כמו מפרק ברך אנושי בריא.

הסוגים השכיחים של ארטריטיס ברך- שחיקת סחוס:

 • שינויים ניווניים/ שחיקתיים , הרס הדרגתי של המפרק. עם הזמן הסחוס בברך נהרס, נשבר ונוצרת גם שחיקה של העצם שמתחת לסחוס. שינויים ניווניים/ שחיקתיים מופיעים בלא אירוע טראומטי או תגובה דלקתית.
 • שינויים ניווניים בעקבות טראומה, הכוללת שברים, קרעים של הרצועות ו/או של המניסקים בברך. בשל הטראומה נהרס המנגנון המכני של הברך, וכתוצאה מכך, גם הסחוס נהרס עם הזמן.
 • מחלה ראומטית/ דלקתית של המפרקים. מדובר במחלה דלקתית, בה המערכת החיסונית הטבעית בגוף החולה גורמת לכך שהגוף פוגע בעצמו, לרבות פגיעה בסחוס ובמעטפת הברך. התוצאה היא, שנוצר הרס גם של העצם, המרכיבה את הברך. במהלך המחלה יש הפרעה באספקת הדם לעצם. התוצאה היא שהעצם נמקה, נשברת ופוגעת במשטח המיצב של הסחוס המפרקי בברך. המחלה גורמת לכאבים עזים למשך מספר חדשים, שלאחריהם יכולים להופיע שינויים שחיקתיים עקב קריסת העצם.

הסימנים הראשונים לצורך בהחלפת מפרק הברך הינם אלה:

 • כאבי ברכיים, המופיעים בזמן הפעילות ואף במנוחה. צליעה, או נושות והגבלה בתנועה
 • נפיחות בשל הצטברות נוזלים בברך עם החמרה בכאבים בברך בזמן כיפוף הברך.
 • קקרפיטציות("חריקות") המופיעות בזמן הנעת הברך, והנגרמות בשל חיכוך בין המשטחים השחוקים של הברך. 
 • עיוותים, הנראים כרגלי O או רגלי X . תופעה זו נגרמת בשל שחיקה של הסחוס, בעיקר באחד מהמדורים של הברך.

בדרך כלל, כשהכאבים הופכים לבלתי נסבלים ו/או כשהמחלה בברך מונעת מהחולה לחיות חיים פעילים ורגילים, תיתכן המלצה לחולה לעבור ניתוח החלפת ברך, או במקרים המתאימים, ניתוח החלפת ברך חלקית ("חצי ברך").

האנטומיה של הברך שונה אצל כל אחד מאיתנו, ולכן ניתן לעשות שימוש בשתל של מפרק ברך שמוכן בהתאמה אישית למבנה הברך של החולה.

בניתוח מסוג זה עושה ד"ר סוזנה הורוביץ שימוש בשתל ברך מלאכותי שאינו "מוצר מדף" מוכן, אלא נעשה שימוש במשתל מלאכותי מותאם אישית לחולה,  שלצורך ייצורו נעשה שימוש מוקדם בהדמייה תלת מימדית ממוחשבת  של ברך החולה המיועדת להחלפה.

על בסיס המודל הוירטואלי של ברך החולה הספציפי, מיוצר משתל מלאכותי המותאם אישית למידה והמבנה הייחודיים של הברך לכל חולה. משתל מלאכותי מיוחד זה מושתל אצל החולה במהלך הניתוח. 

היתרונות של החלפת ברך בהתאמה אישית

ברך מותאמת אישית מאפשרת לד"ר סוזנה הורוביץ לתכנן מראש על מודל תלת ממדי וירטואלי את מהלך הניתוח ואת משתל הברך המלאכותי, ולהתאימו לנתונים המיוחדים של החולה.

בשל ההתאמה האישית המוקפדת, ניתן למקם את מכשירי החיתוך בזמן הניתוח ישירות על עצם הירך ועל עצם השוק במפרק הירך.

בשל הדיוק הניתוחי הרב המושג בשיטה זו, הניתוח עצמו הינו פחות פולשני, זמן הניתוח קצר יותר, ובסך הכל קיימים פחות דימומים וסיבוכים. ומעל לכל אלה, בטכניקה חדשנית זו יכולה ד"ר סוזנה הורוביץ להשיג דיוק ניתוחי מקסימלי, תוך התאמה אופטימלית של שתל הברך לחולה הספציפי.

הכנה לניתוח ההכנה להחלפת הברך מתחילה שבועות לפני יום הניתוח.  חשוב לשמור ולהיות בבריאות הטובה ביותר האפשרית לפני החלפת הברך, היות ובריאותך הטובה עשויה לעזור לך במהלך תהליך ההתאוששות.

להלן רשימה אופיינית לבדיקות ומשימות, שד"ר סוזנה הורוביץ עשויה לבקש ממך לבצע במהלך השבועות שקודמים למועד הניתוח שלך:

 • ביצוע בדיקה גופנית כללית, כולל בדיקה שיניים.
 • סקירת התרופות שבהן אתה משתמש.
 • ירידה במשקל.
 • ביצוע בדיקות מעבדה.
 • פגישה מוקדמת בבית החולים עם רופא מרדים.
 • פגישה עם הפיזיותרפיסט שלך על מנת להכין תוכנית שיקום כדי להחזיר אותך לתנועה.
 • רחצה בסבון אנטיספטי ביום שלפני הניתוח וביום הניתוח.

הנה מה שאתה עשוי לצפות בימים שלאחר הניתוח:

עם התייצבות מצבך הרפואי לאחר הניתוח, ימליץ הפיזיותרפיסט על תרגילים מסוימים עבור המפרק שהוחלף. בהדרגה מינון התרופות נוגדות כאב שלך יופחת, ואתה צפוי להיות נייד יותר ויותר.

מספר ימים לאחר הניתוח תוכל ד"ר סוזנה הורוביץ להורות על שחרורך מבית החולים וחזרתך לביתך. במהלך התקופה שלאחר מכן תעקוב ד"ר סוזנה הורוביץ אחר מצבך והתקדמותך, ואתה תמשיך בפעילות השיקומית בעזרת הפיזיותרפיסט שיטפל בך עד להתאוששות מוצלחת  מהניתוח.