לקביעת תור לייעוץ עם אורטופד מומחה ברכיים לחצו כאן!

על שחיקת סחוס בברך

וניתוח החלפת מפרק ברך

אם אתה סובל משחיקת סחוס בברך, ותרופות וטיפולים שמרניים אחרים לא מתאימים למצבך או שלא שיפרו את מצבך במידה מספקת, עשויה ד"ר סוזנה הורוביץ להמליץ בפניך ​​על ניתוח החלפת ברך שיבוצע בשיטה קינמטית, מה שעשוי לשפר משמעותית את איכות החיים שלך, ולאפשר לך לחזור לחיים פעילים ולפעילות היומיומית שממנה אתה נהנה.

במהלך ניתוח החלפת מפרק ברך מוחלף מפרק הברך החולה או הפגום, במפרק מלאכותי הנקרא שתל, המתוכנן לנוע כמו מפרק ברך אנושי בריא.

החלפת ברך
ניתוח החלפת ברך


שחיקת סחוס בברכיים

הסוגים השכיחים של ארטריטיס:

 • שינויים ניווניים/ שחיקתיים , הרס הדרגתי של המפרק. עם הזמן הסחוס בברך נהרס, נשבר ונוצרת גם שחיקה של העצם שמתחת לסחוס. שינויים ניווניים/ שחיקתיים מופיעים בלא אירוע טראומטי או תגובה דלקתית.
 • שינויים ניווניים בעקבות טראומה, הכוללת שברים, קרעים של הרצועות ו/או של המניסקים בברך. בשל הטראומה נהרס המנגנון המכני של הברך, וכתוצאה מכך, גם הסחוס נהרס עם הזמן.
 • מחלה ראומטית/ דלקתית של המפרקים. מדובר במחלה דלקתית, בה המערכת החיסונית הטבעית בגוף החולה גורמת לכך שהגוף פוגע בעצמו, לרבות פגיעה בסחוס ובמעטפת הברך. התוצאה היא, שנוצר הרס גם של העצם, המרכיבה את הברך. במהלך המחלה יש הפרעה באספקת הדם לעצם. התוצאה היא שהעצם נמקה, נשברת ופוגעת במשטח המיצב של הסחוס המפרקי בברך. המחלה גורמת לכאבים עזים למשך מספר חדשים, שלאחריהם יכולים להופיע שינויים שחיקתיים עקב קריסת העצם.
החלפת מפרק ברך

הסימנים הראשונים לצורך בניתוח החלפת מפרק ברך הינם אלה:

 • כאבי ברכיים, המופיעים בזמן הפעילות ואף במנוחה. צליעה, או נוקשות והגבלה בתנועה
 • נפיחות בשל הצטברות נוזלים בברך עם החמרה בכאבים בברך בזמן כיפוף הברך.
 • קקרפיטציות("חריקות") המופיעות בזמן הנעת הברך, והנגרמות בשל חיכוך בין המשטחים השחוקים של הברך. 
 • עיוותים, הנראים כרגלי O או רגלי X . תופעה זו נגרמת בשל שחיקה של הסחוס, בעיקר באחד מהמדורים של הברך.

בדרך כלל, כשהכאבים הופכים לבלתי נסבלים ו/או כשהמחלה בברך מונעת מהחולה לחיות חיים פעילים ורגילים, תיתכן המלצה לחולה לעבור ניתוח החלפת ברך, או במקרים המתאימים, ניתוח החלפת ברך חלקית ("חצי ברך").

ניתוח החלפת ברך

החלפת ברך בשיטה קינמטית- שחזור אנטומי של מפרק הברך

מדובר בגישה ניתוחית חדשה יחסית, שמטרתה היא לגרום למטופל לחוש אחרי ניתוח החלפת ברך, הרגשה טבעית עם הברך החדשה ככל הניתן. המטרה העיקרית הינה להגיע למפרק ברך עם השתל המלאכותי החדש של הברך, שתל אשר קובע על ידי ד"ר סוזנה הורוביץ באותה זווית, באותו מישור, באותו מדרון ובאותו סיבוב, כמו שהייתה הברך הטבעית של המטופל כל חייו.

בגישה הניתוחית הקינמאטית ירגיש המטופל לאחר הניתוח "טבעי" יותר ונוח יותר עם מפרק הברך המושתל, והוא יחוש שהברך החדשה יציבה יותר. הניסיון שנצבר עד כה בטכניקה ניתוחית זו מלמד, ששביעות הרצון של המטופלים גבוהה אף יותר מניתוח החלפת מפרק ברך, שמבוצע בגישה הניתוחית המכנית המסורתית, וההתאוששות מהניתוח מהירה יותר.

הגישה הניתוחית הקינמטית חותרת, אפוא, להישאר נאמנה לאותו מצב בו היה מפרק הברך של המטופל כל חייו, והיא אינה מנסה לתקן את מנח וציר הרגל. לדוגמא- מי שהיו לה רגלי "X" כל חייה, הגישה הניתוחית הקינמאטית תשמר את ציר הרגל ותשאיר אותו באותו ציר "X" כבעבר.

אחד היתרונות המשמעותיים של הגישה הניתוחית הקינמאטית, היא השארתן של הרצועות הצידיות במפרק הברך במצבן, כפי שהיה לפני הניתוח. זאת מכיוון ששימור המצב האנטומי של הברך כפי שהיה לפני הניתוח, ממילא גם מייתר את הצורך להתאים את הרצועות למצב חדש ולציר רגל חדש ושונה.

וכמובן, כל מטופל וכל מקרה לגופו, וסוד הצלחת הניתוח טמון לא רק בביצוע מדויק של הניתוח להחלפת הברך, אלא גם בהתאמה אישית ומדויקת של הטכניקה הניתוחית שבה עושה ד"ר סוזנה הורוביץ אורטופדית מומחית ברכיים שימוש בכל ניתוח החלפת מפרק ברך, ולכל מטופל הזקוק להחלפת ברך.

הכנה לניתוח ההכנה להחלפת הברך מתחילה שבועות לפני יום הניתוח.  חשוב לשמור ולהיות בבריאות הטובה ביותר האפשרית לפני החלפת הברך, היות ובריאותך הטובה עשויה לעזור לך במהלך תהליך ההתאוששות.

להלן רשימה אופיינית לבדיקות ומשימות, שד"ר סוזנה הורוביץ עשויה לבקש ממך לבצע במהלך השבועות שקודמים למועד הניתוח שלך:

 • ביצוע בדיקה גופנית כללית, כולל בדיקה שיניים.
 • סקירת התרופות שבהן אתה משתמש.
 • ירידה במשקל.
 • ביצוע בדיקות מעבדה.
 • פגישה מוקדמת בבית החולים עם רופא מרדים.
 • פגישה עם הפיזיותרפיסט שלך על מנת להכין תוכנית שיקום כדי להחזיר אותך לתנועה.
 • רחצה בסבון אנטיספטי ביום שלפני הניתוח וביום הניתוח.

הנה מה שאתה עשוי לצפות בימים שלאחר ניתוח החלפת מפרק ברך:

עם התייצבות מצבך הרפואי לאחר הניתוח, ימליץ הפיזיותרפיסט על תרגילים מסוימים עבור המפרק שהוחלף. בהדרגה מינון התרופות נוגדות כאב שלך יופחת, ואתה צפוי להיות נייד יותר ויותר.

מספר ימים לאחר הניתוח תוכל ד"ר סוזנה הורוביץ להורות על שחרורך מבית החולים וחזרתך לביתך. במהלך התקופה שלאחר מכן תעקוב ד"ר סוזנה הורוביץ אחר מצבך והתקדמותך, ואתה תמשיך בפעילות השיקומית בעזרת הפיזיותרפיסט שיטפל בך עד להתאוששות מוצלחת  מהניתוח.