לקביעת תור לייעוץ עם אורטופד מומחה ברכיים ומפרק ירך לחצו כאן!

החלפת ברך חלקית

לחלק מהחולים הסובלים משינויים שחיקתיים של הברך הפוגעים רק במדור אחד (צד אחד) בברך, בצד הפנימי או החיצוני של הברך, יכולה ד"ר סוזנה הורוביץ לבצע ניתוח משקם, המשמר חלק ניכר מהברך המקורית של החולה.

למטופלים המתאימים לכך, יש להחלפת ברך חלקית יתרונות לא מבוטלים על פני החלפת ברך מלאה. ניתוח זה כרוך בטראומה קטנה יותר מאשר בהחלפת כל מפרק הברך, החתך הניתוחי קצר יותר, תחושת הכאב לאחר הניתוח פחותה יותר, כל מהלך ההחלמה והשיקום הינם קלים וקצרים יותר, תחושת המטופל לאחר הניתוח טבעית יותר, וסיכויי ההצלחה וההסתגלות טובים יותר.

לאיזה מטופל יתאים ניתוח החלפת ברך חלקית?

 • קיימים שינויים שחיקתיים רק באחד משלושת מדורי ברך.
 • הפיקה בברך כמעט ולא נפגעה.
 • ציר הרגל תקין למדי.
 • טווח התנועה בברך כמעט מלא.
 • הרצועות והגידים בברך אינם פגועים.
 • החולה אינו סובל ממשקל יתר משמעותי.

חולים אלה סובלים מכאבים ניכרים ומקשיי תפקוד עקב שינויים ניווניים, שהופיעו רק בצד אחד של הברך, והם זקוקים להתערבות ניתוחית של אורטופד ברך.

כאשר הטיפול השמרני אינו יכול עוד להועיל ולאפשר איכות חיים סבירה, ובטרם שמצב הברך ידרדר עוד יותר, זה הזמן הנכון לשקול התערבות ניתוחית.

ההחלטה הסופית אם לבצע החלפת ברך חלקית או מלאה, מתקבלת רק במהלך הניתוח עצמו, שאז יכולה ד"ר סוזנה הורוביץ לבחון באופן בלתי אמצעי את מצב כל אחד ממדורי הברך, את מידת הנזק השחיקתי שנגרם לכל אחד מהמדורים, את תקינותן ושלמותן של רצועות הברך, ואת מידת יציבותו של מפרק הברך.

לעומתם, חולים הסובלים מפגיעה שחיקתית קשה יותר בברך, ממחלת מפרקים דלקתית, מהגבלה ניכרת בתנועות הברך, מקרע ברצועות של הברך, או שהם סובלים ממשקל עודף משמעותי, אינם מתאימים לניתוח החלפת חצי ברך, והם יופנו לניתוח החלפת ברך מלאה…

החלפת ברך חלקית

לאחר הפניתך לניתוח עשויה ד"ר סוזנה הורוביץ לבקש ממך, לבצע מספר הכנות במהלך השבועות הקודמים למועד הניתוח שלך:

 • ביצוע בדיקה גופנית כללית, כולל בדיקה שיניים.
 • סקירת התרופות שבהן אתה משתמש.
 • ירידה במשקל.
 • ביצוע בדיקות מעבדה.
 • פגישה מוקדמת בבית החולים עם רופא מרדים.
 • פגישה עם הפיזיותרפיסט שלך על מנת להכין תכנית שיקום כדי להחזיר אותך לתנועה כבר ביום הניתוח.
 • רחצה בסבון אנטיספטי ביום שלפני הניתוח וביום הניתוח.

עם התייצבות מצבך הרפואי לאחר הניתוח, בדרך כלל כבר ביום הניתוח או למחרת, ימליץ הפיזיותרפיסט על תרגילים מסוימים עבור המפרק החלקי שהוחלף, ואתה צפוי לרדת ממיטת האשפוז ולהיות נייד יותר ויותר, ויום-יומיים לאחר הניתוח תוכל ד"ר סוזנה הורוביץ להורות על שחרורך מבית החולים וחזרתך לביתך. במקרים מסויימים, ולאחר התייעצות אתך ועם בני משפחתך, תשקול ד"ר סוזנה הורוביץ להפנות אותה לשיקום מוסדי מוכר ומוסדר.

כאב לאחר ניתוח זוהי תגובה טבעית של הגוף לאחר ניתוח החלפת ברך חלקי. בעבר היה ידוע, שלאחר ניתוח החלפת מפרק ברך חלקי יסבול המטופל מכאב שעליו להתגבר בכוחות עצמו, אך הגישה כיום היא שחשוב וניתן לטפל בכאב שלאחר הניתוח באופן אפקטיבי, ולהקטינו עד למינימום האפשרי.

ד"ר סוזנה הורוביץ רואה במאמץ רפואי מוגבר לטיפול בכאב, כחלק חשוב ובלתי נפרד מהשיקום שלאחר ניתוח החלפת מפרק ברך. הניסיון הרפואי מלמד, שטיפול יעיל המפחית את רמת הכאב במידה ממשית, מאפשר למטופל לרדת מהמיטה ביום הניתוח או למחרת ולהתחיל ללכת בכוחות עצמו, המטופל ישן טוב יותר בלילה, הוא משתף פעולה טוב יותר עם הצוות השיקומי, וחזרתו לחיים רגילים ופעילים היא בדרך כלל מהירה יותר. בדרך זו גם קטנים הסיכונים שלאחר הניתוח כגון נפיחות ברגליים, אודם סביב הצלקת הניתוחית וכדו', שנגרמים במידה רבה עקב חוסר פעילות גופנית בתקופת השיקום שלאחר הניתוח.

תחושת הכאב לאחר ניתוח החלפת ברך חלקית היא חלשה יותר מאשר החלפת ברך מלאה, אך היא אישית ומשתנה מאדם לאדם. כל אדם מגיב שונה לכאב, ועל כן חשוב להתאים לכל מטופל את כמות וסוג משכך כאבים שלהם הוא זקוק.

מטופל שאינו סובל מכאבים משמעותיים לאחר החלפת ברך חלקית, הוא מטופל שמשתף פעולה טוב יותר עם התהליך השיקומי, ומירב הסיכויים שהשיקום שהוא יעבור יהיה קצר יותר ובעל תוצאות טובות יותר, דבר שיאפשר הפחתה הדרגתית של מינון התרופות נוגדות כאב שיומלצו לך.

במהלך כל התקופה שלאחר הניתוח תעקוב ד"ר סוזנה הורוביץ במקביל אחר מצבך והתקדמותך, עד להתאוששות מוצלחת  מהניתוח, וחזרתך לחיים שאליהם הורגלת כל חייך, ובאיכות חיים משופרת.

עם התייצבות מצבך הרפואי לאחר הניתוח, ימליץ הפיזיותרפיסט על תרגילים מסוימים עבור המפרק החלקי שהוחלף. בהדרגה מינון התרופות נוגדות כאב שלך יופחת, ואתה צפוי להיות נייד יותר ויותר.

בדרך כלל, בתוך יום-יומיים לאחר ניתוח החלפת ברך חלקית תוכל ד"ר סוזנה הורוביץ להורות על שחרורך מבית החולים וחזרתך לביתך. במהלך התקופה שלאחר מכן תעקוב ד"ר סוזנה הורוביץ אחר מצבך והתקדמותך, ואתה תמשיך בפעילות השיקומית בעזרת הפיזיותרפיסט שיטפל בך עד להתאוששות מוצלחת  מהניתוח.