לקביעת תור לייעוץ עם אורטופד מומחה ברכיים ומפרק ירך לחצו כאן!

שחזור רצועה צולבת קדמית ברך- קרע ברצועה

הרצועה הצולבת הקדמית בברך ACL תפקידה לייצב ולאזן בין עצם הירך לעצם השוק. הרצועה הצולבת הקדמית נמצאת במרכז הברך, והיא יוצרת צורת X יחד עם הרצועה הצולבת האחורית.

קרע ברצועה הצולבת גורמת לנזק קשה בברך, שלרוב אינו מאפשר לספורטאים לחזור לפעילות הרגילה. אם הקרע לא יטופל, אירועים של "בריחת" הברך יכולים לחזור ולגרום לנזקים בחלקים נוספים בברך כמו סחוס או מניסקוס, ובסופו של דבר יזרזו הופעה של שינויים ניווניים – ארטריטיס של הברך.

כל קרע של הרצועה הצולבת הקדמית מחייב הפעלה ושיקום של הברך. מבנה הברך והנוזלים המפרקיים אינם מאפשרים לרצועה הצולבת הקדמית לשקם את עצמה ולהדבק מחדש, והנפגעים צריכים לשנות את הרגלי פעילותם, או לשקול בכובד ראש לעבור ניתוח לשחזור הרצועה הצולבת הקדמית.

קרע ברצועה הצולבת

ניתוח שחזור רצועה צולבת קדמית בברך

במקום רצועה קרועה, יש צורך לחבר במקומה שתל של רצועה, ולשם כך קיימים 2 סוגי שתלים:

 1) שתל מהחולה עצמו, שנלקח מגיד מכופף פנימי של הברך, בדרך כלל מאותה הרגל.

2)  שתל המתקבל מבנק איברים, שנקרא allograft.

בדרך כלל, במיוחד אצל אדם צעיר ובריא, מעדיפה ד"ר סוזנה הורוביץ ליטול מהחולה שתל עצמי, ובדרך זו השתל חזק יותר, עמיד יותר לאורך זמן, וסיכויי הצלחת קליטת השתל טובים יותר.

על ניתוח שחזור ACL ויתרונות הטכניקה All-Inside

השתל הנלקח עובר הכנה להשתלתו, וברצף לאחר מכן מתבצעת ארטרוסקופיה של הברך לביצוע השחזור, המלווה בתיקון של נזקים של מניסקוס או של סחוס. בעזרת מכשור מיוחד קודחים תעלות בעצמות המרכיבות את הברך, דרכן מעבירים את השתל באופן, שמיקום השתל החדש ידמה מיקום אנטומי של הרצועה הצולבת המקורית כפי שהייתה קודם לפגיעה. לאחר העברת השתל בתעלות שנקדחו, הוא מקובע משני צדדיו על ידי "כפתור". בדרך כלל לא יהיה צורך להוציא קיבוע זה לעולם.

בשיטה שהייתה מקובלת בעבר, היה צורך בקידוח תעלה מלאה בעצם השוק, שדרכה הועברה הרצועה המושתלת לתוך הברך. בשיטה זו היה צורך בנטילת 2 גידים של מכופפי הברך הפנימיים.

קיימת טכניקה ניתוחית מתקדמת לשחזור רצועה צולבת בברך קדמית, הקרויה All-Inside.

שיטה זו אינה מצריכה קידוח תעלה מלאה בעצם השוק, אלא קידוח חלקי בלבד. כמו כן, במקום נטילת 2 גידים של מכופפי הברך, נדרשת נטילה של גיד מכופף אחד בלבד. ליתרונות שיטה חדשה זו יש השפעה של ממש על התאוששות החולה מהניתוח וחזרתו לפעילות רגילה לחיי היום יום.

טכניקה זו מאפשרת לד"ר סוזנה הורוביץ להמעיט בפגיעה בעצם השוק ובשרירי הירך, לעומת הטכניקה שהייתה מקובלת בעבר, מבלי לפגוע באיכות השחזור האנטומי של קרע ברצועה הצולבת. להיבטים אלה יש משמעות חיובית ניכרת עבור החולה.

התוצאה של ניתוח מינימלי זה, היא התאוששות קלה יותר למנותח לעומת התאוששות לאחר שחזור בטכניקה הניתוחית הקודמת, הפחתה משמעותית ברמת הכאב לאחר הניתוח, וחזרה מהירה יותר לפעילות היום יומית.

רצועה צולבת בברך

לפיכך לרוב ממליצה ד"ר סוזנה הורוביץ אורטופד מומחה ברכיים לחכות עם ניתוח שחזור רצועה צולבת קדמית, עד שהנפיחות והתגובה הדלקתית של הברך פוחתות, ועד שטווחי התנועה חוזרים לנורמה, אחרת יתכן קושי לחזור לטווחי תנועה תקינים בשל התגובה הדלקתית של הברך.

ד"ר סוזנה הורוביץ גם ממליצה להתחיל בחיזוק ובאיזון הרגל לפני הניתוח, על מנת  לשפר ולהקל על השיקום שלאחריו

לפיכך לרוב ממליצה ד"ר סוזנה הורוביץ לחכות עם ניתוח שחזור רצועה צולבת קדמית, עד שהנפיחות והתגובה הדלקתית של הברך פוחתות, ועד שטווחי התנועה חוזרים לנורמה, אחרת יתכן קושי לחזור לטווחי תנועה תקינים בשל התגובה הדלקתית של הברך.

ד"ר סוזנה הורוביץ גם ממליצה להתחיל בחיזוק ובאיזון הרגל לפני הניתוח, על מנת  לשפר ולהקל על שיקום לאחר ניתוח שחזור רצועה צולבת בברך.

שחזור רצועה צולבת

שאלות ותשובות בנושא שחזור רצועה צולבת

מה זה שחזור רצועה צולבת בברך?

תפקיד הרצועה הצולבת הקדמית בברך הוא לייצב ולאזן בין רכיבי וחלקי הברך. בלעדי רצועה צולבת תקינה, יחוש הנפגע שהברך "בורחת" לו, הוא יתקשה לעמוד על הרגל הפגועה, ולעלות או לרדת במדרגות. היה ונוצר קרע ברצועה הצולבת בברך, ניתן לשחזר אותה בארטרוסקופיה ברך, בעזרת גיד אחר שבא במקום הרצועה שנקרעה, כך שלאחר שיקום מוצלח יוכל המטופל לחזור לפעילות ספורטיבית כבעבר.

איך אוכל לדעת אם נגרם לי קרע ברצועה הצולבת בברך?

אבחון קרע ברצועה הצולבת עניין הוא לאורטופד מומחה ברך. כאינדיקציה כללית, אירוע של קרע ברצועה הצולבת מלווה בדרך כלל בהרגשה של מעין "שריפה" וכאב חריף בברך. במקרים רבים נוצרת נפיחות בברך ב-24 השעות הראשונות לאחר האירוע, הנפגע מתקשה ללכת, וקשה לו ליישר או לכופף את הברך.

כמה זמן נמשך ניתוח שחזור רצועה צולבת בברך?

ניתוח שחזור רצועה צולבת בברך שמבצעת ד"ר סוזנה הורוביץ נמשכת במרבית המקרים כשעה-שעה וחצי.

מתי אוכל לעמוד שוב על רגליי לאחר שחזור רצועה צולבת בברך?

במרבית המקרים תוכל כבר למחרת הניתוח להתחיל ללכת, ותוכל להתחיל לבצע פיזיותרפיה כשלב הראשון של תהליך השיקום.

מתי אשוחרר מבית החולים לאחר שחזור רצועה צולבת בברך?

בדרך כלל למחרת יום הניתוח.