לקביעת תור לייעוץ עם אורטופד מומחה למפרק הירך לחצו כאן!

מהו מפרק ירך ומי זקוק להחלפתו?

מפרק הירך הוא אחד המפרקים הגדולים והחשובים שבגופך. בצד אחד הוא בנוי מקצה עצם הירך שצורתו כדורית והוא מצופה בסחוס, ומצידו האחר משקע בעצם האגן (המכונה כפית האגן) שגם הוא מצופה בסחוס, והמפרק השלם יוצר מבנה דמוי עלי ומכתש. סביב המפרק יש רצועות ושרירים המאפשרים את פעולתו של מפרק הירך ושומרים על יציבותו.לסחוס במפרק הירך יש תפקיד מרכזי בפעולתו התקינה של המפרק. הוא תומך במשקל הגוף, בולם את הזעזועים העוברים דרכו, והוא מאפשר לרכיבי מפרק הירך לנוע במקומם באופן חלק שאינו גורם לכאב.באותם מקרים שבהם נגרם נזק לסחוס הקיים במפרק הירך, תנועת הקצה הכדורי של עצם הירך, מייצרת חיכוך עם עצם האגן. חיכוך זה שבין העצמות שכבר אינן מצופות בסחוס תקין, גורם אט אט לשחיקתן של עצמות אלה ולפגיעה נוספת בסחוס שנותר, עד למצב אשר גורם לאדם לכאבים עזים בכל תנועה של מפרק הירך. כאבים עזים אלה מגבילים את כושר התנועה של האדם, ופוגעים קשות באיכות חייו.למרות ניסיונה הכירורגי העשיר, רואה ד"ר סוזנה הורוביץ בהתערבות ניתוחית מוצא אחרון בלבד, וככל שמצב המפרק מאפשר זאת, מטופל תחילה מפרק הירך בטיפולים שמרניים על מנת לדחות ככל שאפשר התערבות ניתוחית, לעיתים למשך שנים. טיפולים שמרניים אלה יכולים לכלול פיזיותרפיה, תוספי נוזלים יעודיים למפרקים, הזרקת סטרואידים לתוך מפרק הירך שנפגע ועוד. חשוב עם זאת לדעת, שטיפולים שמרניים יכולים לסייע לדחייתו של ניתוח החלפת מפרק ירך, אך הם לא ירפאו את מפרק הירך וגם לא ימנעו לחלוטין את התקדמות הנזק שכבר קיים בסחוס מפרק הירך.באותו שלב שבו כבר מוצתה התועלת בטיפולים השמרניים, הכאבים שמהם סובל האדם הופכים להיות בלתי נסבלים ואינם מגיבים עוד לטיפול תרופתי, ותנועת פרק הירך הופכת למוגבלת יותר ויותר באופן הפוגע מהותית ביכולת התפקודית ובאיכות החיים, נכון בדרך כלל לשקול ניתוח החלפת מפרק הירך.ניתוח החלפת מפרק ירך יקל משמעותית במרבית המקרים על הכאבים, ישפר מהותית את היכולת התפקודית, ובמעל 90% מהמקרים הוא יסייע להתאוששות ולחזרה לפעילות רגילה ותקינה.

כאבי מפרק ירך

מדוע נגרם הנזק למפרק הירך?

קיימים מספר גורמים אופייניים:

 • אוסטאוטריטיס, המכונה לפעמים דלקת מפרקים ניוונית, היא מחלה נפוצה מאוד. עם השנים, הסחוס במפרק של רבים מהסובלים ממנה נשחק, והעצמות משתפשפות אחת כנגד השנייה, דבר שגורם לכאבים.
 • דלקת מפרקים אוטואימונית, לדוגמא ארטריטיס ראומטואידית,  נוצרת כאשר התגובה החיסונית של הגוף משפיעה לרעה על מעטפת המפרקים הנקראת הממברנה הסינוביאלית. במצב זה מרכיבים של נוזל סינוביאלי שבתוך מפרק הירך, גורמים לדלקת כרונית שהורסת את הסחוס, וגם לכאב ולנוקשות של המפרק.
 • AVN הוא מצב שנוצר כאשר העצם אינה מקבלת את אספקת הדם הרגילה שלה. ללא הזנה נאותה של דם מבנה העצם נחלש, והוא עלול לקרוס ולפגוע בסחוס. כשהדבר מתרחש בראש עצם הירך, הדבר עלול לגרום להרס מפרק הירך.
 • מפרק ירך שעבר שבר או נפגע בטראומה משמעותית אחרת.
 • מפרק ירך שעבר נקע או שאינו תקין מהלידה.
החלפת מפרק ירך

מהי הגישה הניתוחית המועדפת להחלפת מפרק ירך?

בניתוח החלפת מפרק הירך מוסר הסחוס הפגוע מהקצה הכדורי של עצם הירך, ומכפית אגן הירכיים, ובמקומם מושתל במקום מפרק מלאכותי, המהווה שכפול אנטומי של מפרק הירך הטבעי.את ניתוח החלפת מפרק הירך יכול המנתח לבצע בגישה קדמית, בגישה צידית, או בגישה אחורית. בחירת הגישה הניתוחית היא פועל יוצא של מספר פרמטרים ומאפיינים אישיים של המטופל.מבין שלושת הגישות, ניתוח החלפת מפרק ירך בגישה קדמית יתאים למרביתם המכריע של המנותחים, והוא בעל יתרונות משמעותיים. בעוד שבגישה צידית ובגישה האחורית  יש צורך לנתק שרירים וגידים שמסביב למפרק על מנת להחליפו, בגישה הקדמית אין צורך בחיתוך שרירים וגידים על מנת לאפשר גישה למפרק הפגוע, אלא מבוצע חתך קטן יחסית בעור, ולאחר מכן מבוצעת הפרדה של שרירים באופן שאינו מנתק אותם ואינו פוגע בהם. התוצאה היא פחות כאבים לאחר הניתוח, מפרק ירך יציב יותר, שליטה משופרת ליצירת אורך שווה בשתי הרגליים, אשפוז והחלמה קצרים יותר, ושיקום מהיר יותר.
החלפת מפרק ירך
ההכנה לביצוע החלפת מפרק הירך מתחילה כמה שבועות לפני יום הניתוח – ויש כמה משימות שיש להשלים, בתיאום עם צוות המרפאה:
 • בדיקה גופנית כללית, הכוללת גם סקירת תרופות ובדיקת שיניים
 • בדיקת רופא מרדים בבית החולים
 • בדיקות מעבדה
 • התייעצות עם פיזיותרפיסט
 • צום כ-6 שעות לפני הניתוח
 • רחצה יסודית ביום שלפני הניתוח וביום הניתוח לפני הגעה לבית החולים

עם התייצבות מצבך הרפואי לאחר הניתוח, בדרך כלל כבר ביום הניתוח או למחרת, ימליץ הפיזיותרפיסט על תרגילים מסוימים עבור המפרק שהוחלף, ואתה צפוי לרדת ממיטת האשפוז ולהיות נייד יותר ויותר.תקופת ההחלמה המועדפת שלאחר הניתוח כוללת שיקום במסגרת הביתית של המטופל, ויום-יומיים לאחר הניתוח תוכל ד"ר סוזנה הורוביץ להורות על שחרורך מבית החולים וחזרתך לביתך. במקרים שבהם צפויים להתעורר קשיים, ולאחר התייעצות אתך ועם בני משפחתך, תשקול ד"ר סוזנה הורוביץ להפנות אותך לשיקום מוסדי מוכר ומוסדר.כאב לאחר ניתוח זוהי תגובה טבעית של הגוף לאחר ניתוח החלפת פרק ירך. אך בעוד שבעבר היה ידוע, שלאחר ניתוח החלפת פרק ירך יסבול המטופל מכאב ועליו להתגבר עליו באמצעות כוח סבל, הגישה כיום היא שחשוב וניתן לטפל בכאב שלאחר הניתוח באופן אפקטיבי, ולהקטינו עד למינימום האפשרי.אפשר וחשוב לטפל בכאב. אין צורך לסבול. ד"ר סוזנה הורוביץ אורטופד מפרק הירך רואה במאמץ רפואי מוגבר לטיפול בכאב, כחלק חשוב ובלתי נפרד מהשיקום שלאחר ניתוח החלפת מפרק ירך. הניסיון הרפואי מלמד, שטיפול יעיל המפחית כאב במידה ממשית, מאפשר למטופל לרדת מהר יותר מהמיטה ולהתחיל ללכת בכוחות עצמו, המטופל ישן טוב יותר בלילה, הוא גם משתף פעולה במידה טובה יותר עם הצוות השיקומי, וחזרתו לחיים רגילים ופעילים היא בדרך כלל מהירה יותר. בדרך זו גם קטנים הסיכונים שלאחר הניתוח כגון נפיחות ברגליים, אודם סביב הצלקת הניתוחית וכדו', שנגרמים במידה רבה עקב חוסר פעילות גופנית בתקופת השיקום שלאחר הניתוח.תחושת הכאב לאחר ניתוח החלפת ירך היא אישית ומשתנה מאדם לאדם. כל אדם מגיב שונה לכאב, ועל כן חשוב להתאים לכל מטופל את כמות וסוג משכך כאבים שלהם הוא זקוק.לכן,ובמקביל, במהלך התקופה שלאחר הניתוח תעקוב ד"ר סוזנה הורוביץ אחר מצבך והתקדמותך, עד להתאוששות מוצלחת  מהניתוח, וחזרתך לחיים שאליהם הורגלת כל חייך, ובאיכות חיים משופרת.

שאלות נפוצות בנושא החלפת מפרק ירך

איך אוכל לדעת אם קיימת בעיה במפרק הירך שלי?

הסימן המובהק ביותר לבעיה במפרק הירך, היא כאב במפרק הירך עצמו. מוכרים גם מקרים בהם מופיעה תחושת כאב בקדמת הירך, או בצד הירך, או במפשעה, ולעיתים גם בעכוז, אך מקורה של אותה תחושת כאב הוא בבעיה בפרק הירך עצמו.

איך מטפלים בבעיה בפרק הירך?

אין תשובה אחידה לשאלה זו, שכן ההחלטה על סוג הטיפול היא פועל יוצא, של סוג הבעיה בפרק הירך. ככלל, למעט באותם מקרים של הרס מתקדם של פרק הירך שאינו מאפשר איכות חיים סבירה, הקו הראשון של הטיפול המוצע הוא בדרך כלל שמרני, כמו פיזיותרפיה, נטילת משככי כאבים, תרופות נוגדות דלקת, הזרקות לפרק הירך וכיוצ"ב. במקרים של הרס משמעותי לפרק הירך, הגורם להגבלות קשות בכושר התנועה של פרק הירך הפגוע, ולכאבים עזים שאינם פוסקים ואינם מאפשרים איכות חיים סבירה, הטיפול המוצע למטופל יהיה בדרך כלל ניתוח החלפת פרק הירך.

האם אפשר לרפא כאבים במפרק הירך?

אם מקור הכאבים במפרק הירך הוא אוסטאוארטריטיס, כלומר שחיקת סחוס במפרק הירך, לא ניתן לרפא את הליקוי, אך אפשר לטפל בו שמרנית על מנת להפחית זמנית את הכאב. עם התקדמות שחיקת הסחוס במפרק, יהפוך הכאב במפרק הירך לכרוני, בעוצמה שתיפגע משמעותית באיכות החיים של המטופל.
אם מקור הכאבים הוא דלקתי שלא על רקע אוסטאוארטריטיס, בדרך כלל הכאב יחלוף לאחר טיפול שמרני.

מהו ניתוח החלפת מפרק ירך בגישה קדמית?

בפני המנתח עומדות כמה אפשרויות על מנת להגיע ולטפל במפרק הירך הפגוע. לכיוון שממנו מגיע המנתח אל פרק הירך הפגוע יש משמעות רבה, כשכניסה למפרק הירך יכולה להיות מהחלק הקדמי של המפרק ("גישה קדמית"), והיא גם יכולה להיות בגישה צידית, או בגישה אחורית. היתרון בגישה הקדמית הוא בכך שבניגוד לגישות הניתוחיות האחרות, אין בגישה הקדמית צורך לחתוך את השרירים המקיפים את פרק הירך. היתרונות העיקריים להחלפת מפרק ירך בגישה קדמית הן פחות כאבים, שיקום מהיר יותר, ומספר מצומצם יותר של הופעת מקרי צליעה לאחר הניתוח.

למי מתאים ניתוח החלפת מפרק ירך בגישה קדמית?

לכל אדם, תהייה הסיבה לצורך בניתוח החלפת מפרק הירך אשר תהייה.