לקביעת תור לייעוץ עם אורטופד מומחה ברכיים ומפרק ירך לחצו כאן!

ניתוח ארטרוסקופיה בברך

רבות מהפגיעות בברך לא ניתנות לתיקון ללא התערבות ניתוחית של ארטרוסקופיה ברך, וכשפגיעות ברכיים אלה כמו קרע במיניסקוס נותרות לא מטופלות, הן לא גורמות רק כאבים בברך, אלא הן עלולות לתרום לגרימת נזק נוסף לעצמות הברך, לסחוס בברך, למיניסקוס, לשרירים ולגידים בברך.להבדיל מניתוחים "פתוחים" שבהם מבוצע בעור חתך ארוך יחסית, הגורם לפגיעה משמעותית לרקמות בברך ובסביבתה, ניתוחי ארטרוסקופיה ברך מהווים התערבות ניתוחית-פולשנית-מינימלית, והם מיועדים לבדיקה ולטיפול במפרק הברך הפגוע.

באופן טיפוסי בארטרוסקופיה ברך, ולאחר תהליך הרדמה, מבצעת ד"ר סוזנה הורוביץ בעור חתך זעיר באורך מילימטרים ספורים בלבד. דרך החתך הזעיר מוחדרת לאזור הפגוע מצלמה פייבר-אופטית בקוטר ובאורך של קשית שתייה לערך. מצלמה זעירה זו מורכבת מעדשות זעירות וממערכת תאורה, המבוססת על סיבים אופטיים, שמאירים ומגדילים את התצוגה של האזור הפגוע בתוך מפרק הברך. התמונה המתקבלת מוגדלת ומועברת ומוקרנת על מסך טלוויזיה, והיא מאפשרת לד"ר סוזנה הורוביץ לראות על המסך את כלל תמונת הברך הפגועה, ולאבחן ולראות את פרטי הפרטים של הפגיעה בברך, שממנה סובל המנותח.בשלב זה של ארטרוסקופיה ברך מבוצע בעור חתך זעיר דומה נוסף, דרכו מוכנסים לתוך הברך הפגועה מכשירים כירורגיים עדינים, שבאמצעותם ובאמצעות צילום המפרק המוקרן על מסך הטלוויזיה, מטופלות הפגיעות בברך.כל זאת ללא צורך בניתוח ברך פתוח, בדרך כלל גם ללא צורך בחתכים נוספים, ועם עירוב ופגיעה מינימליים של הרקמות באזור שמסביב או בתוך הברך.למידע נוסף על קרע במניסקוס וארטרוסקופיה ברך.

סוזנה מנתחת ארטרוסקופיה

קרע במיניסקוס

ומצבים אופייניים נוספים של הברך אשר מאובחנים ומטופלים במהלך ארטרוסקופיה ברך:

  • קרע במיניסקוס, שניתן לאבחן ולטפל במהלך ארטרוסקופיה ברך. במקרים של קרע מניסקוס טראומטי טרי, ניתן לשקול לתפור את הקרע חזרה למקומו, על מנת להחזיר את הברך למצבה שלפני הקרע.
  • דלקת במפרק הברך כמו דלקת פרקים או זיהום, אשר אם לא יטופל בארטרוסקופיה ברך, עלול לגרום לנזק ניכר למפרק הברך ולסחוס בברך.
  • פגיעה ממוקדת בסחוס של הברך, שאם לא תטופל, עלולה לגרום לשחיקה ניוונית מוקדמת של הברך.
  • קרע של רצועה צולבת בברך.

מומלץ להקפיד על רחצה של הגוף בסבון אנטיספטי בערב הניתוח וביום הארטרוסקופיה, וביום הניתוח מבוצע בבית החולים גילוח של הברך לפני הניתוח.

ניתוח ארטרוסקופיה בברך זמן החלמה

יומיים לאחר ארטרוסקופיה ברך יש להסיר את התחבושת, וניתן כבר להתרחץ במקלחת באופן מלא עם מים וסבון, ואין עוד צורך בחבישה נוספת במקום. המטופל מקבל תרופות נוגדות דלקת ללא קורטיזון לימים הראשונים שלאחר הפרוצדורה, על מנת להקל על הכאבים וכדי לזרז את ההחלמה ואת הורדת הנפיחות מהברך.לאחר ניתוח ארטרוסקופיה ברך אשר מבצע מומחה ברכיים בדרך כלל מומלץ למטופל לחזור באופן מידי להליכה בדריכה מלאה על הרגל המנותחת, תוך הפעלת עומס רגיל על הרגל כבר ביום הניתוח, וללא עזרת קביים. מומלץ גם למטופל להתחיל מיד בהפעלה עצמית של הברך למרב טווחי התנועה, במהירות המרבית שניתן.בדרך כלל, לאחר תקופת החלמה שאינה עולה על ימים ספורים, חוזר המטופל לחיים פעילים, תוך שבמקביל מבצעת ד"ר סוזנה הורוביץ מעקב וביקורת רפואית, הכוללת במקרים מסוימים תוכנית שיקום המותאמת במיוחד לאופי הפגיעה ולנתוני המטופל .תרגול עצמי של המטופל כולל תנועות ליישור מלא של הברך, ולכיפוף מקסימאלי שלה, באופן רצוני ויזום. החזרה לחיים פעילים היא לא רק מטרתו של כל חולה העומד בפני ארטרוסקופיה בברך, אלא בסוג זה של התערבות ניתוחית-מינימאלית, היא מהווה גם חלק חשוב מהטיפול שלאחר הניתוח. הקפדה על כללים אלה לא רק תאפשר לחולה לחזור לחיים פעילים בתוך זמן קצר, אלא היא גם חשובה על מנת לאפשר לספורטאים שבינינו לחזור בהקדם לפעילות ספורטיבית מלאה.

ארטרוסקופיה ברך

שאלות ותשובות בנושא ארטרוסקופיה ברך

מה זו ארטרוסקופיה ברך?

ארטרוסקופיה ברך זו פרוצדורה ניתוחית זעיר-פולשנית, הכרוכה בחתך בעור של מילימטרים ספורים בלבד, שמטרתה אבחון וטיפול בפגיעות וליקויים שונים בתוך מפרק הברך.

באיזה פגיעות מטפלים בארטרוסקופיה ברך?

בארטרוסקופיה ברך ניתן לטפל במגוון רחב של פגיעות בתוך מפרק הברך, כמו קרע במיניסקוס, הוצאת גוף חופשי שנמצא בתוך מפרק הברך, שחזור רצועה צולבת קדמית, ועוד.

באיזה סוג הרדמה ייעשה שימוש במהלך הארטרוסקופיה?

ניתן לבצע ארטרוסקופיה ברך בהרדמה מקומית, או בהרדמה כללית. בכפוף להוראות ד"ר סוזנה הורוביץ והרופא המרדים, יכול המטופל לבחור את סוג ההרדמה שאותה הוא מעדיף.

כמה זמן נמשכת ארטרוסקופיה ברך?

ארטרוסקופיה ברך שמבצעת ד"ר סוזנה הורוביץ נמשכת במרבית המקרים פחות משעה, תלוי כמובן גם בממצאים נוספים אם מאובחנים במהלך הארטרוסקופיה עצמה.

מתי אוכל לעמוד שוב על רגליי לאחר ארטרוסקופיה ברך?

במרבית המקרים, מיד לאחר שיחלפו השפעות ההרדמה שעברת.

מתי אשוחרר מבית החולים לאחר הארטרוסקופיה?

בדרך כלל בתוך כמה שעות לאחר סיום הארטרוסקופיה.

מומלץ להקפיד על רחצה של הגוף בסבון אנטיספטי בערב הניתוח וביום הארטרוסקופיה, וביום הניתוח מבוצע בבית החולים גילוח של הברך לפני הניתוח.לאחר יומיים יש להסיר את התחבושת, וניתן כבר להתרחץ במקלחת באופן מלא עם מים וסבון, ואין עוד צורך בחבישה נוספת במקום. המטופל מקבל תרופות נוגדות דלקת ללא קורטיזון לימים הראשונים שלאחר הפרוצדורה, על מנת להקל על הכאבים וכדי לזרז את ההחלמה ואת הורדת הנפיחות מהברך.לאחר הניתוח בדרך כלל מומלץ למטופל לחזור באופן מידי להליכה בדריכה מלאה על הרגל המנותחת, תוך הפעלת עומס רגיל על הרגל כבר ביום הניתוח, וללא עזרת קביים. מומלץ גם למטופל להתחיל מיד בהפעלה עצמית של הברך למרב טווחי התנועה, במהירות המרבית שניתן.בדרך כלל, לאחר תקופת החלמה שאינה עולה על ימים ספורים, חוזר המטופל לחיים פעילים, תוך שבמקביל מבצעת ד"ר סוזנה הורוביץ מעקב וביקורת רפואית, הכוללת במקרים מסוימים תוכנית שיקום המותאמת במיוחד לאופי הפגיעה ולנתוני המטופל .תרגול עצמי של המטופל כולל תנועות ליישור מלא של הברך, ולכיפוף מקסימאלי שלה, באופן רצוני ויזום. החזרה לחיים פעילים היא לא רק מטרתו של כל חולה העומד בפני ניתוח, אלא בסוג זה של התערבות ניתוחית-מינימאלית, היא מהווה גם חלק חשוב מהטיפול שלאחר הניתוח. הקפדה על כללים אלה לא רק תאפשר לחולה לחזור לחיים פעילים בתוך זמן קצר, אלא היא גם חשובה על מנת לאפשר לספורטאים שבינינו לחזור בהקדם לפעילות ספורטיבית מלאה.

ארטרוסקופיה ברך