דלג על בר עליון
בר עליון
דלג על צור קשר בפייסבוק
צור קשר בפייסבוק

צור קשר בפייסבוק


דלג על Banners
Banners
באנר פייסבוק

אפשרויות הטיפול בברך הארטריטית

אפשרויות הטיפול בברך הארטריטית

טיפול שמרני בברך

טיפול תרופתי, בנוגדי כאב או בנוגדי דלקת. הזרקת סטרואידים למפרק הברך כדי להפחית את המצב הדלקתי של הברך. הזרקה לברך של חומצה היאלורונית, לשם איזון הנוזלים של הברך ולהורדה של הדלקת באופן זמני. הליכה עם עזרים, כגון מקל הליכה או קביים. שינוי כללי, כגון התעמלות לחיזוק שרירי הירכיים, ירידה במשקל.

 

 

 

אפשרויות טיפול ניתוחי

  • ארטרוסקופיה.

  • אוסטאוטומיה.

  • החלפה מלאה של מפרק הברך.


 

 

ארטרוסקופיה ברך

 

 זו היא גישה ניתוחית מינימלית , המתבצעת במסגרת אשפוז יום. בטכניקה זו מתאפשר למנתח להעריך את מידת הנזק של הברך, להוציא גופים חפשיים, לכרות קרעים ניוונים של מניסקוס ולהחליק איזורי סחוס נגועים.
גם אם הניתוח אינו מתקן את הנזק לסחוס, מרגישים המטופלים לעיתים קרובות בשיפור משמעותי בכאבים. הפרוצדורה מתאימה בעיקר לחולים הסובלים מכאבי ברכיים עזים, אך הנזק בפועל הוא שינויים שחיקתיים קלים בברך.

 

 

 

 

 

 

אוסטאוטומיה

במידה והארטריטיס ממוקד רק לאזור אחד של מפרק הברך, והוא מלווה בשינוי או עיוות של ציר הברך אצל אדם צעיר, מומלץ במקרים המתאימים ביצוע של חתך ש ל העצם בקירוב לברך, ושינוי זווית של העצם עם קיבוע של החתך. לאחר הקיבוע העצם מתאחה חזרה בציר נכון, שמעביר את עיקר העומס לאזור הבריא של הברך בזמן עמידה או הליכה. לציין, כי תקופת ההחלמה מפרוצדורה זו היא ממושכת, ולעיתים קרובות יזדקק המטופל בחלוף השנים לניתוח החלפת הברך.


 

 

 

 

ניתוח החלפת ברך

ניתוח החלפת ברך מהווה את הפתרון השכיח ביותר. מדובר בניתוח משחזר, כשצידי הברך הנגועים נכרתים והעצמות נעטפות בתותבת המורכב ממתכת ומחומר פלאסטי קשיח. הניתוח מתבצע דרך חתך קדמי של הברך, תוך שימור מרבית הרצועות שסביב הברך.

 

 

רכיב הירך בנוי ממתכת נוקשה מאד וחלקה, המסוגלת לעמוד בעומס כבד.

 

 

הרכיב של השוק בנוי משני רכיבים, מתכתי ופלאסטי, השומרים על גובה מפרק הברך.

 

המרכיב של הפיקה הוא פלאסטי, מסוג פוליאטילאן.

 

 

רכיבים אלה מחוברים לעצמות הירך והשוק בעזרת צמנט ביולוגי. קיימים גם משתלים המורכבים ללא צמנט, והמעודדים צמיחת עצם למשתל, אך הניסיון המצטבר לימד שלאורך זמן משתלים אלו השתחררו ממקומם בתדירות גבוהה יותר, לכן אין ד"ר סוזנה הורוביץ ממליצה עליהם.

בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד